Dla wielu osób nurkowanie na rebreatherze może wydawać się czymś, co robią tylko najbardziej zaangażowani nurkowie. Spore koszty, nieznany sprzęt i brak praktycznego doświadczenia mogą sprawić, że rozpoczęcie kursu nurkowania na rebreatherze wydaje się być nieco przerażające. Mimo to wizja dłuższego czasu pod wodą, szansa na robienie lepszych zdjęć i pływanie w ciszy przekonuje wiele osób do nurkowania na rebreatherze.
Jaki jest najlepszy sposób, aby zacząć swoją przygodę z rebreatherem? Czy jest coś, co możesz zrobić, aby przygotować się do kursu?
W celu uzyskania odpowiedzi na to pytanie zwróciliśmy się do Johna Conwaya, Dyrektora ds. Szkoleń na Hollis Rebreathers i Menadżera ds. sprzedaży na Florydzie. Zapytaliśmy jakie są pierwsze kroki w szkoleniach rebreatherowych. Kiedy po raz pierwszy zadaliśmy mu pytanie, jakie kroki należy podjąć, aby otrzymać certyfikat, John półżartem odpowiedział, że najpierw trzeba wybrać rebreather Prism 2 i znaleźć centrum nurkowe, które oferuje szkolenia na Rebreatherach Hollis. W trakcie rozmowy John dał nam kilka wskazówek dla osób, które są zainteresowane nauką teorii i praktyki nurkowania na rebreatherach.
1) Zdobądź doświadczenie w nurkowaniu.
Rozpoczęcie szkolenia na rebreatherze bez odpowiedniego doświadczenia w nurkowaniu nie jest zbyt mądrą decyzją. Jeśli masz certyfikat Open Water Diver” – wyjaśnia – „musisz zdobyć doświadczenie nurkowe i kilka dodatkowych certyfikatów, takich jak Advanced Open Water Diver, Rescue Diver i Deep Diver”. Aby nabyć umiejętność nurkowania na rebreatherze, będziesz musiał poświęcić więcej czasu. Należy jednak pamiętać o tym, że każde dodatkowe szkolenie daje Ci lepszą podstawę do tego, aby bezpiecznie i świadomie zacząć nurkować na rebreatherze, gdy nadejdzie na to czas. Przed rozpoczęciem szkolenia na rebreatherze musisz czuć się swobodnie w wodzie. Powinieneś mieć między 50 a 100 nurkowań zanim w ogóle spojrzysz na rebreather”.
2) Dowiedz się jak najwięcej.
Dobrym pomysłem jest również przyswojenie jak najwięcej informacji na temat rebreatherów zanim zaczniesz na nich nurkować. Zapoznaj się ze wszystkimi artykułami i książkami, jakie jesteś w stanie znaleźć.
3) Nurkuj w różnych środowiskach.
Ze względu na budowę i wykorzystanie rebreathera, nurkowanie na nim wymaga wykonywania wielu zadań. Z tego powodu John Conway podkreśla, że przed rozpoczęciem szkoleń na rebreatherze nurek musi czuć się komfortowo nurkując w różnych środowiskach i warunkach oraz radzić sobie w różnych sytuacjach. Jego rada brzmi: „Spróbuj nurkowania w różnych środowiskach. Nurkuj w zimnej wodzie, w ciepłej wodzie, w kamieniołomach, w jeziorach i na wrakach”. Jedną z umiejętności, którą musisz opanować nurkując na rebreatherze jest wielozadaniowość, czyli kontrolowanie urządzenia podczas całego nurkowania. Często mówimy o „lataniu na rebreatherze”, gdyż przypomina to latanie samolotem. Dlatego zanim zaczniesz używać rebreathera, musisz czuć się komfortowo w wodzie i opanować umiejętności nurkowe.
4) Zacznij powoli.
Rebreather daje Ci więcej możliwości. Dlatego w pod wieloma względami rebreather może być bezpieczniejszy, ponieważ w razie problemu masz do wyboru więcej opcji bezpiecznego dotarcia do powierzchni. Aby poradzić sobie z czymkolwiek, musisz czuć się komfortowo. To dokładnie tak samo, jak kierowanie samochodem w wieku 15 lat. Każdy ciągle Ci powtarza, że masz jechać powoli i nie wjeżdżać na autostradę. Zanim zaczniesz doskonale jeździć i zostaniesz kierowcą rajdowym musisz zdobyć doświadczenie, znaleźć się w wielu środowiskach i spróbować różnych rzeczy.
5) Oszczędzaj pieniądze.
Posiadanie, używanie i serwis rebreathera można porównać do posiadania samochodu czy motocykla – bywa to czasem droga przyjemność. Tak samo jednak jak w przypadku innych rzeczy, dostajesz to, za co płacisz. Conway wskazuje, że choć wstępny koszt zakupu rebreathera wydaje się być wysoki, ale tak naprawdę jest taki sam, jak koszt zakupu i użycia nowego sprzętu do nurkowania na obiegu otwartym w ciągu wielu lat. Prism 2 kosztuje w Polsce około 40 tysięcy złotych, czyli na samym początku musisz wydać sporą kwotę na sprzęt i około 4,5 tysiąca złotych na szkolenie.
Użycie reabreathera znacząco obniża jednak jednostkowy koszt głębokich nurkowań. Nie musisz dłużej płacić znaczących sum za tysiące litrów gazów do przygotowania mieszanek oddechowych – w rebreatherze potrzebujesz ich o wiele mniej. Dodatkowe oszczędności pojawiają się, gdy nie jesteś zmuszony do wypożyczania dużej ilości sprzętu podczas dalekich podróży.